Galaxy Note to linia telefonów Samsunga dedykowana najbardziej wymagającym użytkownikom. Obecna generacja coraz bardziej zbliżona jest do tegorocznej serii S. Mimo wielu podobieństw wersje Note nadal odróżniają się rysikiem.
Samsung Galaxy Note 10 Plus to aktualnie jeden z najbardziej zaawansowanych smartfonów na rynku. Jest również jednym z najdroższych. Ci, którzy zdecydują się na jego zakup na pewno nie będą zawiedzeni.
Odbudowa
Samsung Galaxy Note 10 Plus został wykonany z dwóch tafli szkła Gorilla Glass 6 połączonych metalową ramką. Front i tył zostały zaokrąglone. Dzięki temu telefon został zwężony i wygodniej trzyma się go w dłoni.
Po raz pierwszy w tej linii telefonów Samsung zrezygnował z gniazdka słuchawkowego mini jack 3,5 mm. Zmianie uległo również położenie fizycznych przycisków. Belka głośności i przycisk zasilania zostały umieszczone po lewej stronie. Prawa krawędź pozostała pusta.
Zniknął dedykowany przycisk Bixby. Do zaprogramowania uruchamiania konkretnej aplikacji można teraz użyć przycisku zasialania. Uruchamia się je przez dwukrotne wciśnięcie klawisza. Aby włączyć urządzenie trzeba przytrzymać jednocześnie przycisk głośności i zasilania.
Galaxy Note 10 Plus odblokujemy za pomocą czytnika linii papilarnych zintegrowanego z ekranem lub za pomocą rozpoznawania twarzy. Oba sposoby są szybkie i skuteczne. Bezpieczniej blokadę ustawić na czytnik linii papilarncych. Rozpoznawanie twarzy odbywa się jedynie dzięki przedniej kamerce bez skanowania głębi czy tęczówki oka.
Stereofoniczne głośniki w Note 10 Plus grają najlepiej ze wszystkich w urządzeniach klasy Premium. Brzmią bardzo dobrze nawet na maksymalnej głośności. Pojedyncze kanały są świetnie odróżniane i odtwarzane przez właściwe głośniki. Kanały nie mieszają się. Głośniki świetnie się sprawdzają podczas rozmów głośnomówiących, odtwarzania muzyki lub oglądania filmów.
Obudowa Note 10 Plus o wymiarach 162,3 x 77,2 x 7,9 mm waży 196 gramów. Konstrukcja spełnia normę IP68. Wodoodporność dotyczy również rysika chowanego w obudowie.
Wyświetlacz
Samsung po raz kolejny zademonstrował w swoim urządzeniu świetny ekran. Wyświetlacz ma przekątną 6,8 cala. Charakteryzuje się rozdzielczością WQHD 3040 x 1440 px. Przedni panel został wykonany w technologii Super AMOLED. Proporcje ekranu wynoszą 19:9, a gęstość 498 PPI.
Galaxy Note 10 Plus posiada bardzo wąskie ramki w związku z tym ekran zajmuje ponad 90% powierzchni przedniego panelu. To jest wynik lepszy niż w smartfonach pozbawionych jakichkolwiek wcięć w ekranie.
Note 10 Plus posiada otwór na przednią kamerkę. Jednak jest on mniejszy niż ten z Galaxy S10 i w dodatku umieszczony centralnie.
Ekran oceniamy bardzo wysoko. Na pewno plasuje się on w czołówce najlepszych ekranów w telefonach. Jest bardzo jasny dzięki temu jest bardzo czytelny nawet w bardzo słoneczną pogodę.
Kontrast i nasycenie kolorów stoją na najwyższym poziomie. Pochwały należą się również za jego ostrość. Bardzo się rzuca w oczy jego wielkość sięgająca do krawędzi urządzenia.
W ustawieniach mamy filtr światła niebieskiego, tryb nocny przyciemniający cały panel oraz regulację profilu barw i balansu bieli. Ze względu na to, że jest to ekran AMOLED posiada on funkcję Always on Display zamiast diody powiadomień.
Jedynym niekonkurencyjnym parametrem specyfikacji jest szybkość odświeżania ekranu na poziomie 60 Hz. Zdecydowanie im wyższy parametr tym płynność obrazu jest większa. Trudno.
Praktyczny brak ramek ma swoje wady. Zdarza się, że pisząc tekst sięgamy do przeciwległej krawędzi ekranu. Tutaj kciuk płata figla bo niechcący wciskamy dodatkowe znaki lub przerywamy pisanie przypadkowym przeciągnięciem. Nie zdarza się to na tyle często aby stać się irytujące. Wszystko zależy od wielkości dłoni i sposobu chwycenia telefonu.
Specyfikacja
Samsung Galaxy Note 10 Plus charakteryzuje się najlepszą specyfikacją. Na pokładzie mamy najmocniejszy procesor marki Samsung – Exynos 9825 taktowany następującymi zegarami: 2 x 2,73 GHz + 2 x 2,4 GHz + 4 x 1,9 GHz. Procesor jest wspierany przez bardzo dużą pamięć 12 GB RAM`u. Taka potężna pamięć jest dostępna w dwóch wersjach, czyli z 256 GB lub 512 GB przestrzeni na pliki i system. Pamięć wewnętrzną można rozszerzyć za pomocą karty microSD do 1 TB.
W benchmarku Antutu Galaxy Note 10 Plus zajmuje szóste miejsce. Różnice między urządzeniami w czołówce są minimalne. Note 10 Plus zajął natomiast pierwsze miejsce w zapisie i odczycie pamięci. Tutaj wśród testowanych smartfonów różnice są większe niż w przypadku badania wydajności procesorów.
Pod względem komunikacji Note 10 Plus wyposażony jest w następujące pakiety: LTE kat. 20 2048/150 Mbps, dwuzakresowe WiFi ac i ax, Bluetooth 5.0 oraz moduł płatności zbliżeniowych NFC. Lokalizacja odbywa się za pomocą GPS, GLONASS, BDS oraz GALILEO.
Na pokładzie mamy żyroskop, czujnik światła, czujnik zbliżeniowy, kompas cyfrowy, barometr i czytnik linii papilarnych. Telefon może pracować z czujnikami w standardzie ANT+. Galaxy Note 10 Plus pozbawiono pulsometru. Teraz większość opasek i smartwatchy monitoruje ten parametr w czasie ciągłym więc zastosowanie pulsometru i korzystanie z niego raz na jakiś czas przez przyłożenie palca do czytnika mija się z celem.
Specyfikacja Samsunga Galaxy Note 10 Plus jest na najwyższym poziomie, bez żadnych kompromisów.
System operacyjny
Note 10 Plus działa pod kontrolą systemu Android 9.0 Pro z nakładką One UI w wersji 1.5. Sama nakładka sprawdza się świetnie. Została tak zoptymalizowana, że w pewnych sytuacjach sprawia wrażenie szybszej i płynniej działającej niż sam czysty Adroid :) Wrażenie jest najważniejsze i to przede wszystkim się liczy najbardziej.
Podobnie jak w innych smartfonach klasy Premium w Galaxy Note 10 Plus mamy zakładkę Pielęgnacja. Ta aplikacja umożliwia optymalizację działania smartfona. Możemy wyczyścić pamięć telefonu, zmienić tryb używania baterii oraz wpływać na jego bezproblemowe i szybkie działanie.
Znajdziemy też funkcję Sejf, która jest oparta o rozwiązania Samsung Knox i służy szyfrowaniu wrażliwych danych. W funkcjach zaawansowanych mamy możliwość skonfigurowania wiadomości SOS, poprawiania jakości wideo podczas odtwarzania, podwójnego komunikatora. Możemy też skorzystać z opcji skrócenia czasu animacji systemowych lub skonfigurowania funkcji bocznego przycisku.
Dużą nowością jest rozbudowana funkcja DEX. Nie potrzebujemy już stacji dokującej. Wystarczy kabel USB typu C z przejściem na złącze HDMI. Funkcja DEX pozwala również na połączenie się z komputerem z systemem Windows i OS X. Wtedy z poziomu komputera lub laptopa możemy uruchamiać aplikacje zainstalowane w telefonie. Możemy odpisywać na SMS`y oraz swobodnie przeciągać pliki między telefonem a komputerem i odwrotnie. Ciekawą sprawą jest współdzielenie schowka. Gdy skopiujemy coś do schowka w komputerze możemy to skopiować do pamięci Galaxy Note 10 Plus.
Kolejną nowością są rozbudowane funkcje rysika. Rysik to element wyróżniający serię Note na tle innych smartfonów. Względem poprzedniego Note 9 w tegorocznej wersji długość działania rysika została wydłużona z 200 kliknięć do 11 godzin. Dzięki rysikowi możemy zdalnie robić zdjęcia, jeśli chcemy możemy też prowadzić prezentację prosto z telefonu zmieniając zdjęcia na odległość.
Ta wersja rysika otrzymała akcelerometr, który umożliwia wykonywanie gestów. W ten sposób możemy sterować głośnością multimediów, przełączać obrazy i wyświetlać szczegóły na ich temat. Dla każdej aplikacji można przypisać osiem gestów rysika – pojedyncze i podwójne kliknięcie, gesty góra, dół, prawo i lewo oraz obrót w prawo oraz obrót w lewo. Bibliotekę rysika Samsung udostępnił programistom z zewnętrznych firm aby pracowali nad gestami w nowych aplikacjach.
Nowością jest również funkcja rozpoznawania odręcznego pisma. Czyli notatki możemy przenieść do Worda. W ten sposób można je przeszukiwać. Rozpoznawanie uda się nawet przy mało starannym i słabo czytelnym piśmie odręcznym. Nowością jest również możliwość robienia notatek na nagraniu wideo nawet podczas rejestrowania komentarza przez mikrofon.
Aparat fotograficzny
Galaxy Note 10 Plus został wyposażony w aparaty bardzo zbliżone do zestawu z S10. Główny aparat ma rozdzielczość 12 MP, posiada zmienną przysłonę F/1.5 – F/2.4 o ekwiwalencie 27 mm, z ustawieniami ostrości Dual Pixel PDAF i stabilizacją optyczną.
Drugim jest teleobiektyw o dwukrotnym powiększeniu, ekwiwalencie ogniskowej 52 mm i jasności F/2.1 z matrycą 12 MP. W nim również mamy PDAF i stabilizację optyczną.
Kolejnym jest obiektyw szerokokątny o rozdzielczości 16 MP, jasności F/2.2 i ekwiwalencie ogniskowej 12 mm.
Czwartym tylnym aparatem jest TOF 3D VGA camera i jednocześnie dalmierz 3D.
Przedni aparat ma rozdzielczość 10 MP, jasność F/2.2 i ekwiwalent ogniskowej 26 mm. Jako jeden z nielicznych wspiera autofocus i to w najlepszej wersji Dual Pixel PDAF.
Najważniejsze zmiany względem Galaxy S10 i Galaxy S10+ to trochę jaśniejszy obietyw F/2.1 zamiast F/2.4 i dodanie kamery TOF, której Samsungi wcześniej nie miały. W Note 9 nie było też obiektywu szerokokątnego, który jest identyczny jak w Galaxy S10 – nadal ostrość ma ustawioną na stałe. Aparat do selfie jest trochę ciemniejszy F/2.2 zamiast F/1.9.
Przydaną funkcją jest możliwość edytowania kolejności trybów fotografowania. Możemy ustawić sobie nasze ulubione a ukryć te nieużywane. W aplikacji telefonu znajdziemy optymalizator scenerii, filtry z podglądem na żywo. Możemy też uruchomić asystenta fotografa , który będzie udzielał wskazówek dotyczących danego ujęcia. Możemy wykonywać zdjęcia w ruchu z zachowaniem pełnej ostrości. Zdjęcia dodatkowo możemy zapisać w RAW lub HEIF.
W wideo została dodana funkcja zoom mikrofonu więc możemy nagrywać w HDR10+. Zoom mikrofon polega na tym, że aparat sam nagrywa dźwięk o odpowiedniej głośności w zależności od umiejscowienia danego obiektu na planie.
Jest też możliwość automatycznego szkicowania twarzy w 3D za pomocą skanowania przez sensor TOF.
W normalnych warunkach, czyli zdjęciach w ciągu dnia aparat radzi sobie nadzwyczaj dobrze. Błyskawicznie i bezbłędnie ustawia ostrość. Zdjęciom nie brakuje szczegółów. Dopracowana aplikacja jest bardzo przyjazna w użytkowaniu. Szkoda tylko, że tryb ręczny zwany Pro ograniczony jest jedynie do głównego aparatu. Za to tryb nocny jest dostępny dla każdego z obiektywów włącznie z przednią kamerką.
Pochwała należy się aparatowi do selfie, który robi zdjęcia wysokiej jakości i odpowiednio ostrzy kadr. Pod z tym względem z Samsungiem Galaxy Note 10 Plus mogą konkurować jedynie smartfony z obracanym aparatem, których moduł fotograficzny jest obracany i robi zdjęcia z przodu oraz z tyłu. Wśród smartfonów z dedykowanym aparatem do selfie ten Samsung nie ma sobie równych.
Jakość wideo również nie pozostawia złudzeń. Jest jedną z najlepszych na rynku. Bardzo dobrze radzi sobie z prowadzeniem ostrości oraz zmianą ekspozycji. Rozdzielczość można zmieniać od HD 720p do 4K 2160p z prędkością 60 klatek na sekundę. Dostępna jest rozdzielczość wypełniająca ekran 2288 x 1080 pikseli oraz wideo kwadratowe 1440 x 1440 pikseli. Te same rozdzielczości dostępne są z przedniej kamery oprócz prędkości 60 klatek na sekundę.
Stabilizacja obrazu działa bez zarzutu oprócz nagrywania w trybie 4K z 60 kl/s. Tutaj podczas chodzenia i nagrywania zauważalne jest niewielkie bujanie obrazu.
Samsung ma również tryb Super Steady Video dostępny jedynie w trybie FHD. Tryb polega na mocniejszym wykadrowaniu obrazu przez co stabilizacja staje się bardziej agresywna. W Galaxy S10 ten tryb był dostępny tylko dla obiektywu szerokokątnego, a w Note 10 Plus działa również na głównym sensorze. Tryb w teleobiektywie jest niedostępny z tej prostej przyczyny, że najlepszej stabilizacji sprzyjają krótkie ogniskowe.
Energia
Bateria ma pojemność 4300 mAh. Do kompletu Samsung dodał 25W ładowarkę. Jest też opcja dokupienia mocniejszej 45W ładowarki. Samsunga Galaxy Note 10 Plus można naładować bezprzewodowo z mocą 15W, a także ładować zwrotnie inne urządzenia z mocą 9W. Ładowanie od zero do pełna ładowarką dołączoną w zestawie zajmuje do 1 godziny i 20 minut.
W teście benchmarku Geekbench 4 telefon rozładował się po upływie 11 godzin i 16 minut. Uzyskał 6760 punktów co jest odzwierciedlaniem nie tylko pojemności baterii ale również stosunku wydajności do energooszczędności procesora.
Wyniki Note 10 Plus mieszczą się w czołówce smartfonów. Połączenie wysokiej wydajności, bardzo jasnego dużego ekranu oraz szybkiego ładowania pozwala ocenić smartfon bardzo pozytywnie. Szkoda, że w telefonie za 5 tys. zł Samsung nie zdecydował się na dołączenie ładowarki o mocy 45W.
Podsumowanie
Samsung Galaxy Note 10 Plus jest najbardziej zaawansowanym i najdroższym telefonem w portfolio producenta. Zachwyca świetnym wyświetlaczem, dopracowaną nakładką do systemu, wsparciem dla rysika, bardzo dobrym aparatem i odpowiednio dopasowaną baterią. Dedykujemy go fanom rysika lub najbardziej wymagającym użytkownikom. Galaxy Note 10 Plus jest smartfonem, a raczej mobilnym biurem z najwyższej półki.
Jeśli zdecydujesz się na zakup Samsunga Galaxy Note 10 Plus lub już jesteś jego posiadaczem pomyśl o zabezpieczeniu urządzenia przed uszkodzeniem. Możesz wybrać markowe, wysokiej jakości etui do Galaxy Note 10 Plus z bogatej oferty Flavour Design.