Niemal każdy posiadacz smartfona, wyposaża swoje urządzenie w etui, a także folię lub szkło ochronne na ekran. To dwa obowiązkowe akcesoria, które pomagają nam w zachowaniu idealnego wyglądu naszego telefonu. Jednak ilu producentów, tyle różnych technologii i sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa kupowanych produktów. O ile z etui raczej nie będziemy mieć problemu, bo to czym zwykle się kierujemy jest wygląd, o tyle w przypadku zabezpieczenia ekranu mamy wiele różnych możliwości, spośród których jedne są mniej i bardziej skuteczne.
Do wyboru mamy klasyczne folie ochronne, szkła hartowane, a także stosunkową nowość czyli szkła ceramiczne. Czym są, jakie posiadają właściwości, a także czy warto je wybierać? Przygotowaliśmy poradnik, w którym odpowiadamy na te pytania, doradzając to, dla kogo dedykowane są szkła ceramiczne.
Spis treści:
1. Jakie są rodzaje produktów ochronnych na ekran telefonu?
Ilość oraz rodzaj dostępnych produktów ochronnych na ekrany telefonów, będzie zależna od tego, z jakim urządzeniem mamy do czynienia. W zależności czy jest to telefon z płaskim czy z zaokrąglonym ekranem, ilość dedykowanych akcesoriów będzie zupełnie różna. Największą ilość produktów, znajdziemy do smartfonów z płaskim ekranem, ponieważ to one są najprostsze w zabezpieczeniu. Ich uniwersalny kształt pozwala na zastosowanie każdego rodzaju produktu.
Odpowiadając jednak na pytanie, możemy wymienić trzy, główne rodzaje produktów, a są to: folie ochronne, szkła hartowane i szkła ceramiczne. Akcesoria te różnią się od siebie twardością oraz materiałem z jakiego zostały wykonane. Folie ochronne wykonywane są z polimeru, przez co posiadają miękką i bardzo elastyczną formę, ale przez to posiadają również niską twardość na poziomie 3H. Szkła hartowane to po prostu szkła poddawane specjalnej obróbce cieplnej, która zwiększa ich wytrzymałość oraz sprawia, że tworzywo to po zbiciu jest dla nas bezpieczne. Twardość szkła hartowanego to 9H, a zatem jest ono najbardziej twarde z wszystkich produktów. Trzecim rodzajem ochrony ekranu jest szkło ceramiczne, inaczej nazywane szkłem hybrydowym. Jest to szkło połączone z folii polimerowej z naniesionymi warstwami ceramicznymi. Szkło hybrydowe cechuje się twardością na poziomie 7H, a zatem znajduje się pomiędzy klasyczną folią a szkłem hartowanym.
Twardość produktów ochronnych na ekran określa się za pomocą 10-cio stopniowej skali Mohsa, gdzie 1 oznacza w praktyce najbardziej miękki i najmniej chroniący ekran, a dziesięć najbardziej twardy i najbardziej chroniący. Wszystko ma jednak swoje plusy i minusy, choć folia posiada twardość na poziomie 3H to jest całkowicie odporna na pęknięcia, w przeciwieństwie do szkła hartowanego, które posiadając bardzo twardą budowę jest również stosunkowo kruche.
2. Czym jest szkło ceramiczne na telefon? (ceramiczne szkło hybrydowe)
Powiedzieliśmy wcześniej, że szkło ceramiczne to połączenie folii polimerowej z warstwami ceramicznymi. Dzięki takiej kombinacji materiałów szkło ceramiczne, znajduje swoje miejsce dokładnie między folią ochronną a szkłem hartowanym, ponieważ jest połączeniem właściwości jednego, jak i drugiego produktu.
Szkło ceramiczne, inaczej szkło hybrydowe posiada twardość 7H co odpowiada takim właściwościom, jak wysoka elastyczność oraz stosunkowo wysoka ochrona ekranu przed pęknięciem. Z racji tego, że szkło ceramiczne jest dużo bardziej elastyczne, jest również prostsze w montażu, ponieważ można je lekko naginać, a w razie dostania się kurzu pod spód, takie szkło można lekko odgiąć i za pomocą naklejki wyciągnąć niechciane zabrudzenia. Jego wadą jest natomiast to, że przez to, że jest nieco miękkie, ulega również szybszym zarysowaniom, a zatem w takiej sytuacji odradzamy przechowywanie telefonu w miejscu, w którym są np. klucze czy monety.
Wiecie, jednak jaka jest największa zaleta szkła cermicznego? To, że nie ulega ono pęknięciom. Szkło hybrydowe jest na tyle elastyczne i miękkie (i oczywiście odpowiednio twarde), że bardzo dobrze znosi wszelkie upadki i uderzenia. Jego elastyczna formuła w żadnym stopniu nie jest podatna na stłuczenie, a zatem tego typu szkło posłuży nam na naprawdę przez długi czas.
3. Co wybrać: szkło ceramiczne czy szkło hartowane na telefon?
Wybierając produkty ochronne na nasz telefon zwykle mamy spore wątpliwości między tym, czy powinniśmy wybrać szkło hartowane czy też ceramiczne. Akcesoria te z jednej strony są do siebie podobne, jednak to co najbardziej je różni to cena oraz stopień ochrony ekranu. Problemu z decyzją raczej nie będziemy mieć w przypadku folii ochronnej, która po prostu służy do zabezpieczenia przed rysami, a nie przed stłuczeniem ekranu. A zatem co wybrać? Szkło hartowane czy szkło ceramiczne?
Zacznijmy od tego co już wiemy, szkło ceramiczne posiada twardość 7H a szkło hartowane 9H. I to właśnie to powinno być czynnikiem decydującym, który z produktów powinniśmy wybrać. Szkło ceramiczne jest połączeniem folii ochronnej i szkła hartowanego, przez co cechuje je miękkość i elastyczność, które odpowiadają za skuteczną ochronę przed zarysowaniami oraz dobrą ochronę przed stłuczeniem. W tym przypadku mamy również ogromną zaletę w postaci nietłukącej się konstrukcji. W przypadku szkła hartowanego jest to twardość 9H. Otrzymujemy zatem produkt bardzo twardy, świetnie chroniący i przed zarysowaniem i przed stłuczeniem, który jednocześnie jest niestety kruchy, a zatem będzie nam służył do pierwszego stłuczenia.
Będąc świadomym właściwości obydwóch produktów możemy teraz zdecydować czy wolimy kupić szkło ceramiczne, które jest tańsze, nietłukące się oraz zapewniające nieco mniejsze bezpieczeństwo czy też szkło hartowane, które jest droższe, dużo twardsze, ale i bardziej podatne na stłuczenia?
Osobiście szkło ceramiczne polecilibyśmy użytkownikom, którzy mają pewność, że ich telefon nie będzie ulegał upadkom, a także tym, którzy nie przechowują swoich urządzeń z przedmiotami mogącymi zarysować ekran.
Szkło hartowane polecilibyśmy natomiast tym, którzy wymagają wyższego poziomu ochrony (z tym zastrzeżeniem, że szkło hartowane spełni swoją funkcję do czasu, gdy nie zostanie stłuczone).
4. Podsumowanie: wady i zalety szkła cermiacznego
Wady szkła ceramicznego / hybrydowego
- Posiada średni poziom twardość 7H (na 10-cio stopniowej skali)
- Zapewnia mniejszy poziom bezpieczeństwa niż szkło hartowane
- Jest miękkie, a zatem szybciej ulega zarysowaniu niż zwykłe szkło
Zalety szkła ceramicznego / hybrydowego:
- Może mieć zarówno błyszczące, jak i matowe wykończenie
- Jest elastyczne i całkowicie odporne na pęknięcia
- Kosztuje znacznie mniej niż szkło hartowane
Jeśli zainteresował Cię ten typ produktu i poszukujesz szkła ceramicznego / szkła hybrydowego dla siebie możesz przejrzeć naszą ofertę szkieł marki Hofi. W ofercie dostępne są modele dostosowane zarówno do płaskich, jak i zaokrąglonych ekranów. Model szkła Hofi to Hofi Hybrid Glass, które dostępne jest nie tylko na telefony, ale również na smartwatche.