Niezwykle ciekawą i dużo tańszą alternatywą iPad'a z serii Pro, jest model iPad Air 2020. Urządzenie to łączy w sobie niską cenę typową dla modeli Air oraz wiele z możliwości oferowanych przez tablety z serii Pro. Do rysowania, pisania, tworzenia filmów czy obrabiania zdjęć, to jedne z wielu czynności, do których z powodzeniem można wykorzystać nowy iPad Air 4. Teraz przyjemność tworzenia może być jeszcze większa z folią do rysowania typu Paperlike. Akcesorium nałożone na ekran tabletu doskonale imituje strukturę papieru, dając uczucie naturalnego rysowania. Jesteście ciekawi takiej folii? Przygotowaliśmy dla Was recenzję z omówieniem pełnych wad i zalet tego produktu.
Spis treści:
- Dla kogo przeznaczona jest folia typu Paperlike?
- Czy folia do rysowania chroni ekran tabletu?
- Przez jak długi czas folia typu Paperlike zachowuje swoje właściwości?
- Jak wygląda proces instalacji folii ochronnej typu Paperlike?
- Jakie są wady i zalety folii do rysowania Paperlike?
- Jakie folie do rysowania na tablecie znajdziesz w Flavour-Design?
Tablety Apple z serii iPad Pro należą do jednych z najczęściej stosowanych w grafice komputerowej. Urządzenia te w połączeniu z rysikiem Apple Pencil tworzą niezawodne narzędzie graficzne, za pomocą którego wykonamy precyzyjne i o wysokiej szczegółowości projekty. Niestety, komplet tabletu z linii Pro wraz z rysikiem, to wydatki rzędu kilku tysięcy złotych, na które niekoniecznie każdy się zdecyduje.
Na szczęście, ostatnimi czasy w ofercie Apple znalazło się i takie urządzenie, które łączy w sobie niską cenę tabletów z linii Air oraz wiele możliwości tabletów z serii Pro. Właśnie dlatego urządzenie to cieszy się niemałą popularnością wśród osób, które poszukują tabletu do rysowania czy pisania, ale bez konieczności przeznaczania na niego kosmicznych kwot.
Okazuje się, że iPad Air 4 bardzo dobrze sprawdza się przy wszelkich pracach graficznych. Jednym z ciekawszych produktów, w jakie warto się wyposażyć, jeśli planujemy tworzenie grafik jest folia do rysowania na tablecie. Choć tego typu folia posiada matowe wykończenie, jak wiele innych folii na rynku, to od podobnych produktów odróżnia ją szorstkie, lekko chropowate wykończenie, które zwiększając tarcie między rysikiem a powierzchnią ekranu sprawia, że rysowanie po niej jest dużo bardziej naturalne. Przed zakupem warto oczywiście poznać całe spektrum właściwości takiej folii, ponieważ poza swoimi oczywistymi zaletami, posiada ona również niewielkie wady, które nie dla każdego będą do zaakceptowania.
Dla kogo przeznaczona jest folia typu Paperlike?
Tego typu folie dedykowane są osobom, które korzystają z tabletu do wszelkiego rodzaju twórczości artystycznej. Mamy tu na myśli osoby, które zajmują się rysunkiem, grafiką, tworzeniem filmów, projektowaniem czy po prostu pisaniem. Taki rodzaj folii posiada inne, bardziej szorstkie wykończenie niż standardowa, matowa folia. Dlatego też, nie należy mylić ze sobą obydwóch tych produktów.
Folia paperlike charakteryzuje się chropowatą powierzchnią, którą w szczególności wyczuwa się podczas korzystania z rysika. Wówczas, rysik stawia większy opór, nie ślizga się po ekranie oraz wydaje charakterystyczny dźwięk typowy dla rysowania ołówkiem po kartce papieru. To właśnie to chropowate wykończenie sprawia, że rysowanie czy pisanie rysikiem po tablecie nabiera zupełnie innego znaczenia i staje się dla nas dużo bardziej naturalne.
Czy folia do rysowania chroni ekran tabletu?
Odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta - tak, jednak w niewielkim stopniu. Chcąc uzyskać satysfakcjonującą odpowiedź na to pytanie należałoby zgłębić się nieco w specyfikę produktów ochronnych do tabletów. Otóż możemy tu wyróżnić folie oraz szkła hartowane. produkty te posiadają zupełnie różną twardość, którą określa się na 10-cio stopniowej skali Mohsa, gdzie 1 oznacza bardzo elastyczny i miękki, a 10 bardzo twardy i kruchy. Na podstawie tego określono, że folia posiada trzeci poziom odporności, natomiast szkło dziewiąty.
W praktyce oznacza to, że folia jest na tyle miękka i elastyczna oraz cienka, że nie ochroni ekranu np. przed pęknięciem, a ewentualnie przed niewielkim zarysowaniem. Z kolei szkło hartowane posiada dużo większe właściwości ochronne, dzięki czemu dobrze sprawdzi się do zabezpieczenia tabletu przed głębokimi rysami czy nawet pęknięciem. Warto o tym wiedzieć, żeby później w trakcie pracy, nie zaskoczyły nas żadne nieprzyjemne sytuacje. Być może, folia nie zapewnia wysokiego poziomu ochrony, jednak mimo wszystko nie powinno to stanowić dla nas większego problemu, ponieważ mając do czynienia ze sprzętem z wyższej półki będziemy i tak obchodzić się z nim niezwykle ostrożnie. Jeśli zależy nam jednak na większej ochronie warto połączyć folię z dedykowanym etui do iPad Air 4 2020. W innym przypadku, jeśli chcemy maksymalnej ochrony dla naszego tabletu, będziemy musieli przerzucić się na szkła hartowane.
Przez jak długi czas folia typu Paperlike zachowuje swoje właściwości?
Wspominaliśmy powyżej, że folia do rysowania różni się znacząco od zwykłej, matowej folii. Jednak jak długo jej właściwości pozostają trwałe? Na samym początku należy wyraźnie zaznaczyć, że żadna folia typu paperlike nie utrzyma swoich właściwości na zawsze. Dotyczy to wszystkich produktów ochronnych, również i szkieł, w przypadku których ściera się z kolei warstwa oleofobowa, odpowiadająca za gładkie przesuwanie palcem po ekranie. Jeśli chodzi natomiast o folie ochronne, u nich ściera się szorstka warstwa, która zapewnia bardziej naturalne pisanie i rysowanie rysikiem.
Warstwa ta prędzej czy później niestety się zetrze, przez co rysik ponownie będzie gładko sunął po powierzchni wyświetlacza. Folia nie utraci swoich matowych właściwości, jednak będzie powodowała większy poślizg rysika. Tempo zużycia folii zależy od tego, jak intensywnie korzystamy z tabletu. Przy bardzo intensywnym użyciu mogą wystarczyć nawet 3 miesiące, natomiast jeśli korzystamy z urządzenia w mniejszym stopniu powinno to być kilka miesięcy więcej np. sześć do dziewięciu.
Jak wygląda proces instalacji folii ochronnej typu Paperlike?
Proces instalacji folii ochronnej jest niezwykle podobny do montażu folii i szkła na telefon. Właściwie nie różni się on za specjalnie poza tym, że w tym przypadku mamy do czynienia z dużo większą powierzchnią, a zatem możliwość popełnienia błędu powinna zostać ograniczona do bezwzględnego minimum.
Na szczęście większość akcesoriów, jakie znajdziemy na rynku została już wyposażona w specjalne zestawy pomocnicze, dzięki którym cały proces montażu jest znacznie prostszy i obarczony mniejszym ryzykiem niepowodzenia. W skrócie w opakowaniu powinniśmy znaleźć naklejki pozycjonujące, dzięki którym ustalimy miejsce, w którym powinna znaleźć się folia po przyklejeniu. Naklejki te pozwalają ustalić taką pozycję klejenia, która zagwarantuje równe nałożenie folii wzdłuż krawędzi tabletu.
Cały proces powinniśmy zacząć od oczyszczenia powierzchni ekranu mokrą ściereczką. Pozwala to na pozbycie się tłustych śladów oraz największych zabrudzeń. Następnie przecieramy ekran za pomocą suchej ściereczki i odklejamy wszelkie pyłki za pomocą dołączonej w zestawie naklejki. Po oczyszczeniu ekranu pozycjonujemy folię, by następnie odkleić jedną z jej części i nałożyć ją bezpośrednio na ekran. Na koniec odklejamy pozostałe naklejki i nakładamy całość folii. Powstałe bąbelki należy usunąć za pomocą załączonej karty. Ważne, aby użyć do tego karty z zestawu, ponieważ posiada ona miękkie krawędzie, które nie zarysują nałożonej już folii. Pamiętajmy jednak, że część bąbelków, jeśli w ogóle będą, powinna samoistnie zniknąć do 48 godzin od nałożenia folii.
Jakie są wady i zalety folii do rysowania Paperlike?
Patrząc na całokształt możliwości folii do rysowania moglibyśmy wymienić w sumie po trzy największe wady i zalety tego produktu. Zaczynając od tej gorszej strony z pewnością należałoby zwrócić uwagę na jej dość krótką żywotność w porównaniu z standardowym szkłem hartowanym. Folia przez to, że posiada miękką strukturę dużo szybciej ulega zarysowaniu, a także szybciej ulega zużyciu przez naturalne ścieranie się szorstkiej warstwy. Z wad należałoby też wymienić zapewnianie mniejszej ochrony wyświetlaczowi, co jest spowodowane niższą twardością samego produktu.
Mimo tych wad, folia ochronna z właściwościami paperlike jest bardzo chętnie wybierana przez wszelkiego rodzaju artystów. Produkt ten jako jedyny gwarantuje bardziej naturalne tworzenie na tablecie. Minimalizuje poślizg rysika, dzięki czemu prowadzenie go po powierzchni ekranu staje się bardziej wygodne oraz precyzyjne. Dodatkowo zaletą folii paperlike jest jej matowe wykończenie, które w dużo mniejszym stopniu odbija światło, dzięki czemu mamy możliwość tworzenia również w intensywnym świetle w ciągu dnia. Z ostatnich zalet warto również wymienić prosty sposób montażu, który producenci ułatwili możliwe jak najbardziej. W zestawach produktowych znajdują się naklejki, które pomagają w równym nałożeniu folii.
✘ Szorstka faktura, która się ściera
✘ Lekkie pogorszenie jakości obrazu, większa ziarnistość
✘ Brak ochrony przed pęknięciem ekranu
✔ Imitacja naturalnego rysowania, jak po papierze
✔ Matowa powłoka, która minimalizuje odbijanie się światła
✔ Prosty proces instalacji
Jakie folie do rysowania na tablecie znajdziesz w Flavour-Design?
Folie do iPad'a Air 4, jakie znajdziesz w ofercie naszego sklepu to produkty przygotowane przez markę Spigen oraz ESR. Zapewne większość z nas kojarzy pierwszego z producentów, w końcu to on zajmuje topowe miejsca wśród firm, zajmujących się produkcją akcesoriów premium do smartfonów. Druga, być może nieco mniej znana, to chińska marka, która swoje produkty skupia przede wszystkim na wszelkiego rodzaju tabletach, dostarczając do nich dedykowane etui, folie oraz szkła hartowane.
Rodzaje produktów:
- Folia ochronna Spigen Paper Touch 2-Pack iPad Air 4 2020
Cena folii: 129.00 zł
- Folia ochronna ESR Paper Feel iPad Air 4 2020
Cena folii: 59.00 zł
Wspominamy o tym, ponieważ wiele osób miewa wątpliwości odnośnie tego, na którą z folii się zdecydować. Tak naprawdę pod względem jakości, obydwa produktu są do siebie bardzo zbliżone. Również pod względem montażu nie ma między nimi większych różnic. W obydwóch zestawach znajdują się odpowiednie akcesoria takie, jak naklejki pozycjonujące, karta oraz ściereczki za pomocą, których wygodnie i stosunkowo prosto przeprowadzimy proces instalacji folii. Największą różnicą jest po prostu ilość folii w opakowaniu. Spigen zdecydował się bowiem na umieszczenie dwóch arkuszy folii, z kolei ESR na jeden. Oczywiście cena w przypadku pierwszego z produktów jest proporcjonalnie wyższa.
Czy warto zatem decydować się na 2-pak od Spigena? Odpowiedź brzmi... to zależy ;). Folia do rysowania, jak już wspominaliśmy ma to do siebie, że po pewnym czasie jej powierzchnia się wyciera, a także rysuje. Dlatego raz na kilka miesięcy taką folię warto byłoby wymienić na nową. Można dokupić drugi raz pojedynczą folię ESR lub mieć gotowy w zanadrzu drugi arkusz folii Spigen. Warto się zastanowić, nad tym czy chcemy przetestować folię, wydając mniejszą sumę pieniędzy, czy też chcemy kupić większy pakiet i mieć spokój na kolejnych kilka miesięcy. Decyzja zależy od naszych potrzeb i budżetu.