Sony Xperia L4 – cena wyższa niż 900 złotych nie wróży jej niczego dobrego
Ile właścicieli smartfonów, tyle unikalnych potrzeb i zastosowań tej elektroniki użytkowej. Na rynku od zawsze istniał podział na klasy: niską, średnią oraz wysoką. I o ile w dawnych czasach, różnice między smartfonami nie były aż tak zauważalne, o tyle w dzisiejszych czasach ich granice zyskują coraz bardziej zdecydowane i wyraziste kształty. Bez problemu, nawet na pierwszy rzut oka stwierdzimy, że Xiaomi Redmi 8 to smartfon z niskiej półki cenowej, a Samsung Galaxy S20 z tej najwyższej. Co jednak z telefonami średniej klasy? Te stanowią pewne wyzwanie do zdefiniowania, ponieważ nie zawszę oferują dobrą i korzystną, dla użytkownika specyfikację, a nierzadko kosztują niewiele mniej niż modele flagowe.
Taką zagwozdkę stanowi dla mnie nowa Sony Xperia L4. Smartfon trafił do urządzeń z średniej klasy i miał stanowić odpowiedź producenta, na mocne telefony Samsunga z nowej serii Galaxy A, a także na telefony Xiaomi z linii Mi 10. Urządzenie pojawiło się na rynku w lutym tego roku, jako uzupełnienie flagowej Xperii 1 II i jej nieco słabszej siostry Xperii 10 II. Owszem Sony Xperia L4 kwalifikuje się, jako urządzenie z średniej półki, jednak raczej z jej niższych partii. Poza eleganckim wyglądem, potrójnym aparatem oraz nieznacznie zwiększoną pojemnością baterii, smartfon nie ma zbyt wiele do zaoferowania a szkoda, bo mógłby stanowić ciekawe urozmaicenie modeli, do których jesteśmy przyzwyczajani od lat.
Sony Xperia L4 wygląda nieźle, ale środek mógł być lepszy
Szkoda, że Sony odpuszcza produkcję wysoko jakościowych sprzętów. Jej działania w ostatnich latach nieco ucichły i zostały stłumione chociażby przez wspomnianego już Samsunga czy Huawei. Urządzenia marki mogłyby stanowić solidne uzupełnienie portfolio smartfonów, ponieważ na rynku od dawna roi się od bardzo przeciętnych średniaków. Urządzenia Sony charakteryzują się eleganckim wyglądem a ich smukła i kanciasta forma świetnie wpisuje się w klasyczny i biznesowy charakter smartfonów. Między innymi dlatego, telefony Sony miałyby szansę przebić się wśród kolorowych, wzorzystych i dość kiepsko wyglądających średniaków konkurencji.
Żeby jednak nie być gołosłownym...Sony Xperia L4 jest całkiem podobna do swojej flagowej siostry Xperii 1 II. Urządzenie otrzymało 6.2 calowy wyświetlacz HD + LCD o tych samych, kinowych proporcjach 21:9. Smartfon jest zatem wysoki, a jego kanciaste kształty nadają mu dodatkowej elegancji. Z tyłu zastosowano klasyczny układ aparatów w linii pionowej oraz zrezygnowano z przycisku skanera linii papilarnych, co więcej zastosowano również wcięcie na przednią kamerkę w postaci łezki. Tym samym Sony Xperia L4 zbliżyła się wyglądem do swojej konkurencji, ale nadal pozostała stylowym i dobrze prezentującym się telefonem.
No cóż...wygląda to po prostu dobrze, co jednak ze specyfikacją?
Zacznijmy od nowości, Sony Xperia L4 względem swojej poprzedniczki zyskała nieco większy rozmiar. Model z ubiegłego roku otrzymał 5.7 cala, jednak był on w klasycznych proporcjach 19:9, model z tego roku został wydłużony o kilka milimetrów. Przekątna wyświetlacza wzrosła do 6.2 cali, ale tym samym smartfon został delikatnie wydłużony.
Nowością jest również większa pojemność akumulatora, która jednak nie wzrosła dość radykalnie. Mamy tutaj zmianę z 3300 na 3580 mAh. Podwojono także pamięć wbudowaną z 32 na 64 GB, co akurat jest dużym plusem, ponieważ poprzednia pojemność pamięci, przy obecnych standardach stanowiła wartość najmniejszą z akceptowalnych. Nie są to spektakularne wielkości, jednak pamięć tę można rozszerzyć za pomocą karty MicroSD.
Ostatnią kwestią jest natomiast sam aparat, który notabene jest największą zmianą w całym smartfonie. Model z poprzedniego roku posiadał wyłącznie jedną kamerę, a w tym roku mamy aż trzy. W skład potrójnego układu kamer wchodzi obiektyw 13 MP z AF, czujnik głębi 2 MP oraz oczko ultraszerokie 5 MP. Z przodu z kolei znajduje się kamerka do selfie 8 MP.
Procesor i pamięć RAM - bez żadnych zmian
Obszarem, który nie uległ żadnym zmianom jest procesor oraz pamięć operacyjna, czyli dwa najważniejsze elementy, które odpowiadają za wydajność smartfona. Ponownie zastosowano tu ubiegłoroczny procesor MediaTek Helio P22 wraz z niezmienioną ilość RAM wynoszącą 3 GB. Niestety, ale jest to strzał w kolano, ponieważ ani procesor ani oferowana ilość pamięci operacyjnej nie może pochwalić się wyjątkową wydajnością.
Nie zrozumcie mnie źle, bo Sony Xperia L4 nie jest złym telefonem, ale przy tak silnej konkurencji, którą stwarza chociażby Redmi Note 8 Pro czy ubiegłoroczny flagowiec Xiaomi Mi 9T Pro, Sony ma małe szanse na przebicie się. Owszem poprawiono delikatnie pojemność baterii, dodano dwie soczewki aparatu, jednak żadna z tych cech nadal nie stanowi silnego wyróżnika dla tego smartfona, zwłaszcza jeżeli pod uwagę weźmiemy dodatkowo wydajność urządzenia, która będzie dokładnie na tym poziomie co Xperia L3. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że Sony Xperia L4 będzie kosztować mniej od konkurencji, czyli mniej niż 900 złotych, co mogłoby ją trochę uratować.