Dzisiejsze smartfony, diametralnie różnią się wyglądem od niezniszczalnych komórek, które niegdyś bez obaw nosiliśmy w kieszeni razem z kluczami czy na samym dnie plecaka. Choć obecnie, nadal znajdziemy śmiałka decydującego się na niezabezpieczanie swojego smartfona, to w dalszym ciągu zdecydowana większość, będzie wolała zapewnić swojemu urządzeniu, jak najlepszą ochronę. Jednak bez względu na to, czy mamy do czynienia z smartfonem budżetowym czy też z urządzeniem z najwyższej półki – obecne telefony są dużo bardziej narażone na uszkodzenia. Szklana obudowa oraz zaokrąglone krawędzie wyświetlacza, rzeczywiście wyglądają imponująco, jednak stwarzają spore problemy podczas swojej ochrony.
Takim smartfonem jest chociażby najnowszy sprzęt Samsunga Galaxy S20, który zachwyca nowoczesną i smukłą formułą, uzyskaną za pomocą szklanej obudowy i przepięknego wyświetlacza. Choć telefon trafi do rąk swoich właścicieli dopiero od 13 marca, to z całą pewnością użytkownicy już teraz mają powody do zastanowienia się nad ochroną swojego drogocennego smartfona.
Jakie wybrać szkło do zakrzywionego wyświetlacza smartfona?
Wybór szkła na wyświetlacz o zaokrąglonych krawędziach jest nie lada wyzwaniem. Mimo, że smartfony wykonywane są z najwyższą precyzją to nadal tworzą je wyłącznie maszyny, które tak, jak i my nie są w stu procentach dokładne. Dlatego też ekrany poszczególnych urządzeń, nawet w obrębie jednego modelu, mogą się od siebie nieznacznie różnić. Te różnice nie są zauważalne dla ludzkiego oka, jednak wpływają na efekt instalacji produktów ochronnych na ekrany. W efekcie czego powstaje np. aureola powietrzna.
Drugą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest samo frezowanie boków. Klasyczne szkła hartowane posiadają wykrojnik dostosowany wyłącznie na płaską część ekranu, przez co same zakrzywienia pozostają nadal w pełni odsłonięte. Wydawać, by się mogło, że tak małej przestrzeni nic nie powinno się stać, jednak z własnego doświadczenia na przykładzie iPhone XR (który notabene nie ma tak zaokrąglonego wyświetlacza, jak Galaxy S20) wiem, że stosowanie płaskiego szkła nie zawsze się sprawdza. Odsłonięte krawędzie bardzo szybko ulegają mikrozarysowaniom, które nie przeszkadzają podczas użytkowania, jednak stanowią sporą wadę wizualną.
Wśród dostępnych akcesoriów ochronnych na wyświetlacz Galaxy S20 mamy takie produkty jak: folia, szkło hybrydowe, szkło hartowane, szkło hartowane FC (Full Cover) oraz szkło UV. Nie można jednoznacznie stwierdzić, że „folia jest zła, a szkło jest dobre”, ponieważ każdy z nas ma inne potrzeby, a akurat folia czy szkło hybrydowe o płaskim wykrojniku, bardzo dobrze sprawdzą się w etui z klapką. Jednak jeżeli wybieramy klasyczne etui, to z najbardziej rekomendowanych produktów do Galaxy S20 wymieniłabym szkło FC oraz szkło UV.
Rodzaje szkieł ochronnych na wyświetlacz smartfona
Obydwa te produkty posiadają wykrojnik obejmujący praktycznie całą powierzchnię ekranu. Mówię praktycznie, ponieważ na ekranie musi pozostać minimalna przestrzeń na krawędzie pokrowca. Szkło FC oraz UV różnią się od siebie metodą instalacji – szkło z ramką czyli FC montowane jest za pomocą nielepkiej substancji, która znajduje się już na wewnętrznej części szkła. Z kolei szkło UV montowane jest za pomocą kleju, który następnie utwardza się lampą UV. Instalacja tego typu szkła jest odrobinę trudniejsza, jednak zapewnia ono nieco wyższy poziom ochrony niż klasyczne szkło.
Bez względu na to, na który produkt się zdecydujemy warto pamiętać, że nie każde szkło pasuje do każdego etui. Dzieje się to ze względu na samą powierzchnię szkła. Jeżeli obudowa będzie zbyt mocno zachodziła na wyświetlacz lub jeżeli szkło zostanie źle naniesione na ekran, to prawdopodobnie, tak szybko jak je przykleiliśmy, tak szybko odpadnie ono z naszego smartfona. Dlatego warto byś wiedział jakie etui pasuje do wybranego przez Ciebie szkła. Poniżej znajduje się kilka przykładowych zestawów etui o pełnym kryciu w połączeniu z odpowiednim etui.
Jakie etui wybrać do danego szkła?
Zanim jednak przejdziemy do tego, jakie etui pasuje do szkieł o pełnym kryciu, poniżej kilka przykładów szkieł z ramką czyli Full Cover oraz szkieł montowanych za pomocą kleju i lampy UV:
Szkła Full Cover:
- Spigen Glass FC
- Mocolo TG+3D Case Friendly
- Hofi Glass Flex
Szkła UV Glass:
- Whitestone DomeGlass
- T-Max UV Glass
- Mocolo UV Glass
Te rodzaje szkieł pokrywają niemal całą powierzchnię ekranu smartfona, dlatego też będą pasować do nich pokrowce, które nie będą miały zbyt rozbudowanej konstrukcji. Cena poszczególnych szkieł różni się od siebie całkiem mocno, ponieważ może się wahać nawet o kilkadziesiąt złotych. Jest to spowodowane tym, że producenci posiadają opracowane specjalne metody instalacji oraz wykorzystują do produkcji różne rodzaje materiałów. Przechodząc jednak do samych obudów, które są kompatybilne z tego rodzajem szkieł, możemy wymienić większość pokrowców marki Spigen oraz Ringke. Obudowy, które nie będą pasowały do tego szkła to przykładowo pokrowce marki Supcase, które same z siebie posiadają przednią ramkę z zaimplementowanym już szkłem.
Pokrowce dla osób wymagających większej ochrony: Marka Spigen oraz Ringke oferują całą gamę naprawdę ciekawych i unikalnych etui do Galaxy S20. Wśród nich znajdą się zarówno pokrowce o klasycznej budowie i w czarnym kolorze, różne odmiany etui przezroczystych, obudowy pancerne czy też te dedykowane wyłącznie kobietom lub mężczyznom. Osobom, które prowadzą aktywny tryb życia poleciłabym obudowy np. Ringke Fusion X lub Spigen Neo Hybrid. Obydwa te etui posiadają konstrukcję wykonaną z połączenia poliwęglanu i poliuretanu, dzięki czemu pokrowce posiadają zarówno właściwości amortyzujące upadki, jak i chroniące w trakcie poważnych uderzeń.
Etui w kobiecym i męskim stylu: Dla kobiet marka Spigen przygotowała przepiękne etui z serii Spigen by Cyrill. To przepiękna seria etui, które znajdziemy z dopiskiem „Ciel”. Obudowy z tego rodzaju posiadają niezwykle kobiece wzory np. bukiet róż czy też wzory z modnym motywem marmuru. Z kolei panowie mogą zainteresować się bardziej stonowanymi, jednak równie eleganckimi pokrowcami z serii Liquid Air oraz Rugged Armor. To czarne obudowy o klasycznym wyglądzie, których „surowość” została przełamana drobnym, fakturowanym wzorem.
Klasyczne i przezroczyste obudowy: Trzecią gamą produktów są etui przezroczyste. Marka Fusion oraz Spigen pokazują, że tego typu etui nie muszą być nudne. Pokrowce o przezroczystej formie mogą występować w bardziej pancernej formule czy też z ciekawym dodatkiem, takim jak drobinki brokatu lub nadrukiem z kwiatami. Obudowy przezroczyste, które pasują do szkieł FC i UV to Liquid Crystal oraz Ultra Hybrid.