Powerbank to praktyczne urządzenie, za pomocą którego zasilimy niemal każdy sprzęt, zaczynając od smartfona, przechodząc przez tablety, konsole do gier, a kończąc nawet na laptopach. Najczęściej jednak, gadżet ten wystąpi w parze z telefonem, zwłaszcza podczas krótszych i dłuższych podróży, podczas których nie mamy dostępu do normalnej ładowarki.
Klasyczne powerbanki z niskiej i średniej półki cenowej są zdolne do naładowania smartfona od dwóch do trzech razy, inne bardziej zaawansowane pozwalają na wielokrotne odnawianie energii w naszym sprzęcie dzięki potężnej pojemności akumulatora. Urządzenie to wybierzemy nie tylko pod względem pojemności baterii, ale także pod względem ilości portów ładujących. Jeśli poza smartfonem, często przemieszczasz się również z innym sprzętem, z pewnością docenisz dostęp do rożnych rodzajów wejść USB.
Poza telefonem zamierzasz ładować również smartwatch, tablet, a może laptop? Wybierz taki powerbank, który umożliwi Ci szybkie odnowienie energii w samym urządzeniu, jak i w podłączonym do niego sprzęcie. Powerbank z pewnością nie zastąpi nam standardowej ładowarki, jednak okaże się zbawienny w chwilach, kiedy stracimy dostęp do głównego źródła zasilania.
Pojemność, moc ładowania, waga i rozmiar, a także ilość dostępnych portów ładujących i inne dodatkowe funkcje są kwestiami, które warto rozważyć wybierając odpowiedni dla siebie powerbank.
Spis treści:
- Pojemność | Jaka pojemność powerbanka jest Ci potrzebna?
- Moc ładowania | Czy potrzebujesz szybkiego ładownia czy wystarczy Ci standardowe?
- Waga i rozmiar | Czy gabaryty powerbanka są dla Ciebie istotne?
- Porty ładujące | Z ilu i jakich portów ładujących będziesz najczęściej korzystał?
- Dodatkowe funkcje | Czy chciałbyś, żeby powerbank posiadał dodatkowe funkcje?
1. Pojemność | Jaka pojemność powerbanka jest Ci potrzebna?
Pojemność powerbanka jest określona symbolem mAh, inaczej mówiąc jest ona wyrażona w miliamperogodzinach. Łatwo się domyślić, że im większa pojemność powerbanka, tym wystarcza on na więcej ładowań. Przeciętna pojemność współczesnego telefonu to około 3500 mAh. W prosty sposób można więc obliczyć, na ile ładowań telefonu wystarczy wybrany przez nas powerbank. Klasyczny powerbank, o niewielkim rozmiarze i bardzo małej wadze, posiada zwykle pojemność 10 000 mAh.
Tego typu urządzenie pozwoli na dwa do trzech ładowań telefonu, co powinno wydłużyć żywotność smartfona o 3-5 dni. Istnieją jednak powerbanki o znacznie większej pojemności, zaczynającej się od 20 000 mAh, a kończącej nawet na 30 000 mAh. Oczywiście możemy znaleźć powerbanki o jeszcze większej pojemności, jednak te nie nadają się na podróż i do codziennego przemieszczania się z nimi, ponieważ ich waga może sięgać prawie kilograma.
Powerbanki od pojemności 20 0000 mAh ważą średnio 400-600 gramów, dlatego nadadzą się dla tych z nas przemieszczających się samochodem, gdzie dodatkowa waga produktu nie robi nam większej różnicy.
2. Moc ładowania | Czy potrzebujesz szybkiego ładownia czy wystarczy Ci standardowe?
Bez względu na to, czy wybierzemy powerbank z szybkim ładowaniem czy nie, musimy być świadomi tego, że nie każdy telefon, tablet czy laptop da się naładować w szybkim czasie. Nawet jeśli wybrany przez nas powerbank został oznaczony, jako ten o szybkim ładowaniu, może się okazać, że sprzęt, który do niego podłączamy nie jest w stanie przyjąć zasilania o danej mocy.
Może to wynikać z dwóch powodów. Po pierwsze nasz powerbank nie został wyposażony w szybko ładujący kabel, po drugie posiadamy starszy model urządzenia, który nie jest dostosowany do szybkiego ładowania. Żeby się o tym przekonać musimy osobiście sprawdzić czy sprzęt, który chcemy podłączyć do powerbanka jest zdolny do szybkiego odnawiania energii.
Inną kwestią jest tempo ładowania przez powerbank. Zakładając, że posiadamy standardowej klasy smartfon z baterią o pojemności około 3000 mAh, możemy oczekiwać, że telefon ten zostanie naładowany do pełna w około 90 minut. Inaczej wygląda to w przypadku tabletów oraz laptopów, które wymagają mocniejszego napięcia, którego nie zapewni mu zwykły powerbank. Tego typu sprzęt będzie się ładował nawet do 3-4 godzin.
3. Waga i rozmiar | Czy gabaryty powerbanka są dla Ciebie istotne?
Raczej oczywistym jest dla nas to, że waga i rozmiar powerbanka zależą od tego, na jaką pojemność się zdecydowaliśmy. Jednak być może nie do końca zdajemy sobie sprawę ile naprawdę ważą poszczególne modele? Klasyczne powerbanki o podstawowej pojemności do 10 000 mAh, ważą zwykle od 100 do 150 gramów oraz posiadają niewielki rozmiar. Tego typu powerbank z łatwością schowamy do kieszeni, plecaka czy torebki. To najbardziej poręczna opcja jeśli chodzi o krótkie, jednodniowe wypady.
Jeśli jednak potrzebujemy czegoś mocniejszego, na kilka dni, wtedy zapewne skłonimy się bardziej w kierunku powerbanków o pojemności 20 000 mAh. Te powerbanki dadzą jednak o sobie znać w postaci dużej wagi. Powerbank o pojemności 20 000 mAh będzie ważył od 350 do 400 gramów. To jednak nie koniec, ponieważ najcięższe są powerbanki o pojemności 30 000 mAh, które pod względem wagi i rozmiaru przypominają nieco „cegłę”, średnia masa takiego urządzenia to 450-550 gramów.
Powerbank o tej pojemności to świetna opcja, jeśli chcemy naładować telefon, tablet, smartwatch a do tego nawet laptop, jednak zabierając je ze sobą w trasę musimy się liczyć z większą wagą.
4. Porty ładujące | Z ilu i jakich portów ładujących będziesz najczęściej korzystał?
Najbardziej podstawowa wersja powerbanka będzie posiadała od jednego do dwóch wejść USB-A (standardowe USB), jedno wejście Micro-USB oraz jedno wejście USB-C. To klasyczny i uniwersalny zestaw portów, który pozwoli naładować dowolne urządzenie. Jeśli zależy nam na większej ilości portów, ponieważ chcielibyśmy ładować na raz więcej niż 2-3 urządzenia, wtedy warto wybrać powerbank o takich portach, które będą odpowiadać wejściom w naszym sprzęcie.
Większość współczesnych urządzeń działa w standardzie USB-C, dlatego czasami opłaca zrezygnować się z powerbanka ze starszą wersją USB-Micro. Modele powerbanków z średniej i wyższej półki cenowej zwykle będą posiadać od 4 do 5 portów.
Istnieje jednak jeszcze inna, bardzo ciekawa opcja. Część z powerbanków wyposażana jest w ładowanie indukcyjne, które pozwoli na bezprzewodowe ładowanie telefonu i innych urządzeń bez podłączania ich do kabli. Musimy być jednak pewni, że nasze urządzenia posiadają funkcję ładowania indukcyjnego. W szczególności powinni skorzystać z tego posiadacze iPhone’ów od serii 12, które zostały wyposażone w funkcję MagSafe, umożliwiającą podczepienie powerbanka do telefonu za pomocą magnesu.
5. Dodatkowe funkcje | Czy chciałbyś, żeby powerbank posiadał dodatkowe funkcje?
Standardowy powerbank będzie posiadał jedynie funkcję odnawiania energii w podłączonym do niego urządzeniu. Jeśli jednak poszukujemy czegoś ekstra, to na co możemy zwrócić uwagę (w co nie jest wyposażony każdy powerbank) to:
- Wyświetlacz LED określający poziom naładowania powerbanka
- Technologia szybkiego ładowania
- Możliwość ładowania laptopa
- Możliwość ładowania indukcyjnego
- Możliwość podłączenia do telefonu z MagSafe
Wyświetlacz LED z pewnością nie jest niezbędny, jednak bywa pomocy, zwłaszcza przy powerbankach o dużych pojemnościach, w przypadku których ładowanie trwa kilka godzin. Ten maleńki ekranik pozwoli nam sprawdzić przybliżony czas ładowania powerbanka. Inną funkcją, którą już jednak warto mieć jest zdolność do szybkiego ładowania, bez której nasz telefon może ładować się znacznie dłużej. Z dodatkowych funkcji, jakie warto rozważyć jest natomiast możliwość ładowania indukcyjnego i możliwość podłączenia powerbanku do smartfona z MagSafe.