W 2018 roku, Apple Watch 4 zyskał odświeżony wygląd. Ramki uległy odchudzeniu a w połączeniu z zaokrąglonymi rogami Apple Watch 4 stał się bardziej spójny z linią iPhone`ów z serii X.
W związku z tym nie jest zaskoczeniem, że po takich zmianach tegoroczny Apple Watch 5 pod względem wyglądu nie jest rewolucją. Rozmiary obudowy i tarczy są takie same jak w Apple Watch 4. Sam układ S5, który napędza zegarek to praktycznie ten sam chipset S4 co w poprzedniej generacji tylko pod zmienioną nazwą.
Elementem, którego zabrakło w Apple Watch 4 jest funkcja ekranu always-on. Dzięki always on display zegarek nie wygasza się całkowicie po opuszczeniu ręki lub po ustawionym czasie.
Ekran w Apple Watch 5 został wykonany w technologii OLED. Ekran Retina posiada tzw. LTPO. Skrót pochodzi od zwrotu Low Temperature Polysilicone and Oxide. Ta technologia pozwala systemowi operacyjnemu na regulowanie częstotliwości odświeżania obrazu między 1 Hz a 60 Hz. Tryb Ambient wprowadza też inne zmiany na ekranie.
W sytuacji gdy Apple Watch 4 wyłączał się całkowicie nowy model zmniejsza jasność i modyfikuje tarcze tak aby pobierały jak najmniej energii.
W motywie tarcz ze wskazówkami w trybie Ambient zawsze znika sekundnik. Kolory zamieniane są w czerń. W ekranach OLED czarne piksele w ogóle nie są podświetlane. Dzięki temu włącza się tryb oszczędzania baterii. Oprócz tego mamy jeszcze inne zmiany:
Meridian – białe tło cyferblatu robi się nagle czarne, a wcześniejsze czarne wskazówki zamieniają się na kolor biały.
Dym – po przejściu w tryb ambient kolorowa animacja znika. Na ekranie widać tylko krótkie, białe wskazówki.
Siri – tarcza z podpowiedziami w formie kafelków staje się ciemniejsza, a ekran zostaje przeskalowany . Po wybudzeniu wracają kolory i mamy wrażenie, że powiększające się kafelki wychodzą z ekranu.
Cyfry Duo – tarcza w trybie ambient zachowuje najwięcej kolorów i jest najczytelniejsza ze wszystkich.
Wiele osób może być rozczarowanych. Na ekranie w trybie always-on niewiele widać. W większości trybów nie sposób jest odczytać godziny. Musimy wybudzić telefon aby poznać czas.
Do wyboru mamy wiele tarcz. Na pewno każdy znajdzie jakąś dla siebie.
Trudno jest jeszcze skorzystać z funkcji LTE. Oferta w Orange o nazwie Orange Flex nie wspiera funkcji eSIM. Natomiast wersja abonamentowa jest droga. W dodatku obowiązkowo trzeba ją podpisać na dwa lata.
Poza funkcją always-on pojawił się także kompas. Problematycznym okazuje się używanie metalowej bransolety. Po jej założeniu kompas zaczyna wariować. Gdy założymy pasek z tworzywa sztucznego, materiału lub skóry problem zniknie.
Czy warto kupić Apple Watch 5? Polecamy go osobom, które mają już iPhone`a ale nie posiadają żadnego smartwatcha. Niestety Apple Watch 4 jest niewiele tańszy od najnowszej wersji. Natomiast Apple Watch series 3 wygląda jak produkt z poprzedniej epoki.
Użytkownicy Apple Watch series od 0 do 3 również mogą pomyśleć o zmianie na nowszy model. Natomiast posiadacze wersji Apple Watch 4 raczej spokojnie mogą zostać przy swojej wersji. Wprawdzie posiada on funkcję always-on ale nie jest ona na tyle atrakcyjna aby zmieniać na najnowszą wersję. Chyba lepiej poczekać rok czy dwa na następce czyli następną generację Apple Watch 6.
Popularność Apple Watch ciągle rośnie. Jest doskonałym rozwiązaniem dla osób aktywnie spędzających czas. Smartwatch Apple umożliwia komunikację z telefonem. Posiada też różne użyteczne aplikacje, takie jak, na przykład sensory mierzące funkcje życiowe. Te urządzenia posiadają również aplikacje dla biegaczy czy systemów monitorowania pogody. Wszystkie te funkcje znajdziemy w najnowszym Apple Watch 5.
Dzięki szerokiemu wyborowi pasków i bransolet możemy naszego Apple Watch 5 spersonalizować zmieniając mu wygląd. W ofercie Flavour Design znajdziesz odpowiedni dla siebie pasek do Apple Watch 5 w odpowiednim kolorze, materiale i długości.