OnePlus 8T: kolejny smartfon z półki High End
W ostatnim czasie rynek elektroniki użytkowej masowo został zalany tanimi budżetowcami Samsunga i Xiaomi. Tych dwóch producentów nie pozostawiło miejsca dla pozostałych marek, które swoich sił musiały spróbować w wyższych segmentach. Mowa między innymi o OnePlus'ie, który w ostatnim czasie swoją ofertę rozszerzył o nowy model smartfona OnePlus 8T. Urządzenie znalazło swoje miejsce na półce high end'owej. Zostało wyposażone w wysokiej jakości wyświetlacz typu AMOLED, poczwórny zestaw kamer oraz najszybszy w chwili obecnej procesor.
OnePlus, podobnie zresztą jak Xiaomi, pojawiło się na smartfonowym rynku, jako marka oferująca tanie, ale bardzo dobrze wykonane urządzenia. Przez ostatnie kilka lat producenci udowadniali, że wysokiej jakości smartfony nie muszą być wcale drogie, a za ich przesadnie wysoką ceną stoi tak naprawdę sam prestiż marki. W ostatnich miesiącach marka OnePlus zaprezentowała kilka nowych urządzeń, którym był między innymi OnePlus 8 Pro, a obecnie OnePlus 8T czyli, jakby nie patrzeć bardziej budżetowa wersja tegorocznego flagowca marki. Urządzenie zostało przydzielone do średniej-wyższej półki cenowej. Jego najmocniejszą stroną jest świetne wykonane oraz błyskawiczna wydajność, która nie zawiedzie nawet podczas najbardziej intensywnych czynności.
OnePlus 8T – wykonanie, dostępność wersji kolorystycznych
Nie ma wątpliwości, że tegoroczny OnePlus 8T to świetnie wyglądające urządzenie. Smartfon został wyposażony w wysokiej jakości wyświetlacz typu AMOLED, a jego tylna obudowa została wykończona wytrzymałym szkłem Gorilla Glass. Płaski ekran, wypełniający niemal całą przednią część urządzenia, szklane plecki oraz dobrze dopasowany prostokątny moduł z aparatami tworzą świetną, zgraną całość. Urządzenie poza tym, że posiada nowoczesny i elegancki design to nie zawodzi również w chwili kontaktu. Jest odpowiednio wyważone i sprawia wrażenie naprawdę solidnego. Smartfon dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych o metalicznym wykończeniu. Dostępne odcienie to kolory niebieski oraz grafitowy.
OnePlus 8T – niezwykle szybki i wydajny układ procesora, pamięci i nakładki systemowej
Opis tego co OnePlus zawiera w swoim wnętrzu można zacząć od tego co stanowi jego najmocniejszą stronę czyli od procesora, konfiguracji pamięciowej oraz nakładki systemowej. W skrócie w jego wnętrzu znalazł się najnowszej generacji procesor Qualcomm Snapdragon 865, który współpracuje wraz z 8 lub 12 GB pamięci RAM. Do tego mamy tu przejrzystą nakładkę systemową, która w jeszcze większym stopniu ułatwia pracę urządzenia optymalizując czas reakcji oraz zwiększając responsywność smartfona. W praktyce telefon bez problemu otwiera wszelkie aplikacje bez żadnych zacięć, radzi sobie z najbardziej zaawansowanymi programami, a dodatkowej płynności nadaje mu również odświeżanie na poziomie 120 Hz.
O OnePlusie można rzecz, że jest to prawdziwy demon prędkości, zresztą jak i większość smartfonów o podobnej konfiguracji procesora i pamięci. I choć wydajność smartfona jest jego największą zaletą to nie można powiedzieć tego o samym aparacie. Urządzenie zostało wyposażone w poczwórny zestaw kamer, w którym znalały się obiektywy: szeroki, ultraszeroki, makro oraz czujnik głębi. Być może jeszcze kilka miesięcy temu kiedy pod uwagę brano ilość obiektywów, a nie jakość – być może wtedy te cztery obiektywy w OnePlus'ie 8T robiłyby na nas wrażenie. Dziś można raczej powiedzieć, że to dwa pierwsze soczewki są faktycznie użyteczne, natomiast dwie pozostałe są raczej ciekawym dodatkiem, aniżeli naprawdę przydatnym elementem smartfona.
OnePlus 8T – bateria i wytrzymałość podczas pracy urządzenia
W przypadku smartfonów z niższych półek cenowych to co liczy się najbardziej, przynajmniej na papierze, to duża ilość megapikseli w matrycy aparatów oraz pojemne baterie, które sprawią, że nasz smartfon wytrzyma nieco dłużej niż jeden dzień pracy. W pierwszym przypadku wszystko się zgadza, smartfon otrzymał sporą ilość megapikseli, a co jednak z baterią? Za długość pracy OnePlus'a 8T odpowiada akumulator 4500 mAh z szybkim ładowaniem 65 W.
Ponownie, z przeprowadzanych testów wynika, że urządzenie to jest w stanie przepracować od 10 do 12 godzin. Wartość ta powinna być raczej całkowicie zadowalająca tym bardziej, że OnePlus 8T skrywa jeszcze jednego asa w rękawie, być może smartfon ten nie obsługuje ładowania indukcyjnego, jednak w zestawie została dołączona do niego szybko ładująca ładowarka 65 W, która według producenta jest w stanie odnowić w 100% energię smartfona w mniej niż 50 minut. To dobra wiaodmość dla każdego fana pojemnych i szybko ładujących się baterii.
Pełna secyfikacja OnePlus 8T:
Czy opłaca się kupić OnePlus'a 8T?
W ostatnim czasie na rynku pojawiły się tak naprawdę trzy nowe urządzenia z półki high end. Jest to oczywiście omawiany obecnie OnePlus 8T, ale także jest to Samsung Galay S20 FE oraz Xiaomi Mi 10T Pro. Każdy z tych smartfonów kosztuje w okolicach 3000 złotych oraz oferuje bardzo podobne mozliwości.
Tak naprawdę OnePlus'a póki co możemy porównywać jedynie z Samsugiem, ponieważ Xiaomi Mi 10T Pro jeszcze nie trafił na sklepowe półki, a zatem nie można przeprowadzić z nim rzeczywistych testów. Okazuje się jednak, że Samsung chcąc nie chcąc jest lepszy pod kątem wykonywania zdjęć, jednak Exynos dyskwalifikuje go pod względem wydajności w porównaniu do Snapdragona zastosowanego w OnePlus'ie. Z kolei OnePlus, choć może się pochwalić bezbłędną wydajnością to niestety, ale przegrywa z optyką Samsunga. Tak naprawdę wybór jednego z tych dwóch urządzeń będzie zależał od tego czy skupiamy się bardziej na fotografii czy też na wydajności urządzenia. A być może okaże się jeszcze, że to Xiaomi, które wprowadzi niebawem Xiaomi Mi 10T Pro uzupełni tę lukę między OnePlus'em 8T a Samsungiem Galaxy S20 FE? Na to jednak musimy jeszcze trochę poczekać.