W sklepach z akcesoriami GSM znajdziemy szeroką ofertę produktów ochronnych na ekrany smartfonów. Jednym z nich, najczęściej wybieranym jest szkło hybrydowe, które stanowi kompromis między najprostszą folią ochronną a klasycznym szkłem hartowanym. Szkło hybrydowe cechuje się dużą elastycznością oraz strukturą, która nie ulega pęknięciom. Co więcej jest proste w instalacji, a także występuje w modelach dostosowanych do zakrzywionych ekranów. Nic więc dziwnego, że tak chętnie wybierane jest przez wielu użytkowników, zarówno smartfonów budżetowych, jak i tych klasy premium.
Spis treści:
1. Czym jest szkło hybrydowe?
Przeglądając ofertę naszego sklepu, zetkniesz się z czterema rodzajami akcesoriów zabezpieczających ekrany smartfonów. Będą to folie ochronne, szkła hybrydowe, szkła hartowane oraz szkła hartowane UV. Każdy z tych produktów różni się nie tylko twardością i stopniem zabezpieczenia ekranu, ale również sposobem montażu. Jednym z najczęściej wybieranych produktów jest właśnie szkło hybrydowe, które cechuje się wysoką trwałością, łatwym sposobem montażu oraz przystępną ceną.
Mówi się, że szkło hybrydowe jest połączeniem folii ochronnej i szkła hartowanego, Charakteryzuje się dużą elastycznością typową dla zwykłej folii, oraz stosunkowo dużą odpornością jaką znajdziemy w twardych szkłach hartowanych.
Szkło hybrydowe nie jest tak naprawdę wykonane ze szkła, a posiada wielowarstwową strukturę, składającą się z folii polimerowej pokrytej powłokami ceramicznymi.
W odczuciu szkło hybrydowe jest, jak solidniejsza i sztywniejsza folia ochronna, ale o nieco większej grubości. Do zrozumienia tego, jakimi właściwościami odznacza się szkło hybrydowe z pewnością pomocna będzie skala Mohsa, określająca stopień twardości materiałów. Dla porównania, według tej skali, folia ochronna posiada twardość na poziomie 3H, szkło hybrydowe 6 do 7 H natomiast szkło hartowane 9H.
2. Szkło hybrydowe czy folia ochronna?
Dla tych z nas, którzy nie tolerują żadnej formy szkieł, pozostaje oczywiście klasyczna folia ochronna. Najcieńsza, najmniej zauważalna i najmniej wyczuwalna - jednak należy liczyć się z tym, że jej cienka struktura zapewnia ochronę wyłącznie przed powierzchownym zarysowaniem. Dlatego też folia ochronna nadaje się do stosowania np. w połączeniu z etui z klapką, ponieważ klapka zapewni dodatkową ochronę wyświetlaczowi przede wszystkim przed kontaktem z ostrymi przedmiotami.
Natomiast dla tych, którym zależy na większej ochronie, ale nadal na małej widoczności produktu, pozostaje nic innego, jak szkło hybrydowe. Jest to wyjątkowo uniwersalny produkt, który pozostanie niemal niezauważalny podczas codziennego użytkowania, a już na pewno nie będzie wyczuwalny podczas dotykania wyświetlacza.
3. Szkło hybrydowe czy szkło hartowane?
O ile wybór pomiędzy szkłem hybrydowym a folią ochronną jest stosunkowo prosty, o tyle jest on nieco bardziej skomplikowany jeśli chodzi o wybór między szkłem hybrydowym a szkłem hartowanym.
Szkło hartowane ma zdecydowaną przewagę w stosunku do szkła hybrydowego. Jest ono znacznie twardsze, a zatem mniej się zarysowuje i lepiej chroni ekran urządzenia przed stłuczeniem. Szkło hartowane sprawdzi się świetnie jeśli istnieje spore ryzyko częstych upadków smartfona lub jeśli przechowujemy nasz telefon w kieszeni razem z kluczami czy monetami.
Szkło hybrydowe choć posiada mniejszą twardość, a zatem naturalnie nieco słabiej chroni przed stłuczeniem ekranu, w rzeczywistości ma jedną dominującą zaletę, którą jest nietłukąca się formuła. Szkło hybrydowe nie pęka zarówno podczas uderzeń, jak i oddziaływania zewnętrznych sił nacisku.
4. Jakie są modele szkieł hybrydowych?
Liczba firm zajmująca się produkcją szkieł hybrydowych jest stosunkowo mała, co znacząco powinno ułatwić nam dokonanie szybkiego wyboru. W naszym sklepie wybór ten jest ograniczony do dwóch marek 3mk oraz Hofi. Pierwsza z nich, 3mk, to polska marka, której kultowym produktem jest szkło hybrydowe 3mk Flexible Glass, występujące na niemal wszystkie modele smartfonów.
Drugą marką, której produkty dostępne są w naszym sklepie jest firma Hofi. Akcesoria tego producenta są nieco tańsze niż te marki 3mk, dlatego stanowią ciekawą alternatywę, jeśli zależy nam na bardziej budżetowym zakupie. Tak jak marka 3mk ma swoje Flexible Glass, tak głównym produktem Hofi jest szkło hybrydowe Hofi Hybrid Glass.
Obydwa szkła są bardzo dobrej jakości, a niższa cena szkieł Hofi wynika przede wszystkim z innej metody instalacyjnej oraz z mniejszej popularności tej marki. Nie ma więc powodów by obawiać się gorszej jakości, niższego stopnia ochrony czy nieoryginalności akcesoriów marki Hofi.
5. Jak założyć szkło hybrydowe na ekran smartfona?
Z dostępnych produktów ochronnych na ekran, szkło hybrydowe jest tak naprawdę najprostsze do instalacji. Wynika to z tego, że szkło hybrydowe posiada elastyczną strukturę, którą można lekko nagiąć podczas instalacji, a w razie dostania się np. kurzu pod jej powierzchnię, można ją delikatnie odgiąć i wyciągnąć wszelkie zabrudzenia. Takie manewrowanie przy montażu jest raczej niemożliwe w przypadku szkieł hartowanych, ponieważ nawet lekkie napięcie może spowodować przełamanie szkła.
A zatem jak wygląda proces montażu szkła hybrydowego? Standardowo całą procedurę należy zacząć od dokładnego oczyszczenia i odtłuszczenia wyświetlacza za pomocą ściereczek, które każdorazowo dołączane są do zestawu z szkłem. Następie w zależności od wybranego modelu szkła (ponieważ nie każde to posiada) pozycjonujemy szkło za pomocą specjalnych naklejek.
Ułatwia to dokładne dopasowanie szkła do kształtów ekranu. Dopiero po tym etapie odklejamy pierwszą warstwę zabezpieczającą i równomiernie przykładamy szkło do powierzchni ekranu. Następnie za pomocą karty pozbywamy się ewentualnych pęcherzyków powietrza, po czym odklejamy ostatnią warstwę zabezpieczającą.
Jak widać cały proces jest dość prosty, jeśli jednak potrzebujemy jeszcze bardziej zgłębić się w temat polecamy zapoznanie się z innym artykułem na temat procesu montażu folii i szkła lub obejrzenie filmiku z instalacją szkła hybrydowego 3MK:
6. Opinia o szkle hybrydowym: mocne i słabe strony
✔ Szkło hybrydowe jest tańsze niż klasyczne szkła hartowane i szkła UV Glass
✔ Akcesorium nie pęka i nie wyszczerbia się podczas upadków
✔ Szkło hybrydowe jest bardzo proste w instalacji
✔ Nie wpływa na działanie czytników linii papilarnych oraz na jakość wyświetlanego obrazu
✘ Szkło hybrydowe posiada miękkie wykończenie (6H) dlatego też dość szybko zbiera drobne rysy, ponadto na powierzchni szkła hybrydowego mogą pojawiać się niewielkie przetarcia
✘ Produkt zapewnia mniejszy poziom ochrony przed pęknięciem niż szkło hartowane co wynika z mniejszej twardość 6H w porównaniu do 9H szkła hartowanego
Podsumowując szkło hybrydowe jest bardzo dobrym produktem o uniwersalnych właściwościach, jednak jest ono dedykowane specjalnej grupie odbiorców. Szkło hybrydowe polecamy przede wszystkim użytkownikom, którzy dość ostrożnie korzystają z swojego smartfona, ponieważ jest ono bardziej miękkie niż szkło hartowane, a zatem zapewnia nieco mniejszą ochronę na stłuczenia np. podczas upadków.
Nie zrozummy się jednak źle, szkło hybrydowe, jak najbardziej chroni przed stłuczeniem, ale nie w takim samym stopniu, jak najtwardsze szkło hartowane.
Ten typ produktu sprawdzi się do codziennej ochrony przed zarysowaniem ekranu np. podczas kontaktu z ostrymi przedmiotami czy w momencie, gdy odłożymy smartfon wyświetlaczem do dołu. Mimo zapewniania niższego poziomu ochrony, szkło hybrydowe to jedyny produkt ochronny, który nie pęknie podczas upadków i uderzeń. To akcesorium, które może posłużyć nam przez wiele długich miesięcy użytkowania.